Menisküs Rahatsızlığı ve Tedavisi

Vücudun yükünü taşıdıkları için zorlanarak aşınıp yıpranmaya başlayan dizlerin, travmalara karşı da dirençleri az olduğundan sık ve kolay zedelenir. Travma sonunda genellikle değişik ölçüler içinde olmak üzere ağrı, şişlik ve hareket kısıtlılığı biçimde ortaya çıkan klasik tablo karşısında, zedelenmenin dizin hangi bölümünde olduğunu hemen kestirmek de kolay değildir. Zedelenme, menisküslerde, iç, dış ve çapraz bağlarda, kandiller arası çıkıntılarda, patella da, eklemin sinovyal tendonlarıyla kemiklerin yapışma yerlerinde olabilir. Bu nedenle travma sonunda dizindeki bir yakınma ile gelen hastada, tüm bu olasılıklar gözönünde bulundurulmalıdır. Ancak bu zedelenmeler arasında en sık görüleni, menisküs yırtılmalarıdır.

Menisküs zedelenmelerinin nedenlerinin başında travmalar gelmekte olup, bu nedenle gençlerle sporcular da daha sık görülse de, menisküsleri yılların etkisi ile aşınıp yıpranmış (dejenere olmuş) yaşlılarda da rastlanmaktadır. İç bağa yapışık ve az hareketli olan iç menisküs dış menisküse oranla 5-6 kere daha sık zedelenmekte ve zedelenmenin büyüklüğü genellikle, travmanın şiddeti ile orantılı olmaktadır.

Oluş Mekanizması ve Teşhis: Menisküs zedelenmeleri, genellikle ayak sabit olarak yere basarken dizin aniden içe veya dışa dönmesinde, menisküsün femur kandiliyle tibia arasında sıkışıp ezilerek yırtılması ile oluşur. Dönme içe olur ve aynı anda bacak abduksiyon durumuna gelirse, iç menisküs yırtılabileceği gibi, birlikte ön çapraz ve iç yan bağda zedelenebilir. Bunun tersi bir mekanizma ile de dış menisküs ezilerek yırtılabilir.

Menisküs zedelenmelerinde 3 ana belirti : ağrı, şişlik ve eklem kilitlenmesidir. Ancak bu belirtiler diz bağları, sinovyal zar yada kemiğin zedelenmelerinde de olabilir. Muayene de Mc Murray ve Apley testleri yardımcı olmakla beraber en sağlıklı teşhis yöntemi MR ve artroskopidir.

Tedavi: Menisküsteki zedelenmenin ağırlığına, luxasyan veya parçalanmanın ölçüsüne ve birlikte olan öbür zedelenmelere bağlı olup,, bazen maniplasyonla, zedelenen menisküsü yerleştirmek (redüksiyon) mümkündür.

Hafif zedelenmelerde 3-4 gün soğuk uygulama, esnek bandaj ile istirahat, quadriceps izometrik egzersizleri ile menisküsler iyileşebilir.

Orta derece zedelenmelerde diz içindeki sıvı boşaltılır. Parmaklardan uyluk ortasına kadar alçıya alınır ve 5-6 gün sonra hasta yere bastırılmadan koltuk değneği ile yürütülür. Alçı 3-4 hafta kalmalıdır. Alçı çıkarıldıktan sonra uygun bir ısı uygulaması, masaj ve aktif egzersizlerde 3-4 hafta sürmelidir. Şikayetleri devam ederse ameliyat düşünülmelidir. Bacak alçı içindeyken, atrofiyi engellemek için izometrik egzersizler sürdürülmelidir.

Ağır zedelenmelerde, yani menisküs de tam yırtık veya kayma varsa yada diz bağlarında da zedelenme olmuşsa, bacak atele alınıp hastaneye gönderilir ve ameliyat yapılır. Ameliyatın hemen ertesi günü quadriseps izometrik egzersizleri başlanmalıdır. Egzersiz öncesi yapılacak ısı uygulaması, hastanın egzersizleri daha kolay yapmasını sağlar.

Hastaların tedavi sonrası koruyucu olarak da fazla kiloları varsa kilo vermeleri ve yokuş-merdiven kullanmaktan, mümkün olduğunca kaçınmaları,ağır yük taşımamaları, verilecek diz egzersizlerini ve tavsiyeleri yaşam tarzı olarak günlük yaşamlarına yerleştirmeleri, hastalığın nüksünü önlemek açısından çok önemlidir.